tereza šefrnová podepisuje knihu Holka Drzá

Pohádky

  • Pohádky ze zoologické zahrádky (XYZ, 2008).
  • Moja a páv (Brio, 2006, spoluautor Miroslav Bobek), rozhlasová úprava v režii Karla Weinlicha, čte: Tereza Šefrnová, CD v režii J. Jiráně v podání Lucie Bílé.
  • Moja, Tatu a tiplíci (Radioservis, 2008, spoluautor Miroslav Bobek), rozhlasová úprava v režii K. Weinlicha, čte: Tereza Šefrnová, CD (2009) v režii J. Jiráně v podání Lucie Bílé.
  • Estórias de Gorilas (Radioservis, 2009, spoluautor Miroslav Bobek)
  • Gorilla fairy-tales (Radioservis, 2009, spoluautor Miroslav Bobek)

Všechny moje pohádkové texty se dočkaly natočení formou audioknih, seriálů na pokračování vysílaných jako rozhlasové večerníčky nebo nedělní pohádky. Pohádky o Moje a její rodině, které mají hned několik dílů, vyšly v mnoha jazycích. Načetla jsem si je na pokračování pro rozhlas sama pod režijní taktovkou legendárního Karla Weinlicha. Poté je četlo mnoho osobností, například je namluvila a nazpívala na CD i Lucie Bílá. Pohádky ze Zoologické zahrádky namluvil Michal Zelenka pro rádio Junior.

Lucie Bílá, Václav Noid Bárta prezentují gorilí pohádky a písničky.

tereza šefrnová knihy
První knížka o gorilí rodince vyšla v nakladatelství Brio.

Druhý díl na sebe nenechal dlouho čekat, a tak vznikla kniha Moja, Tatu a tiplíci.

Za tuhle obálku jsem se dlouho styděla. Ta zvířátka v názvu jsem si vymyslela sama. Takhle to mělo vypadat celé. Jenže zbytek nám byl se skvělým knižním grafikem Zdendou Marešem nadiktovaný nakladatelstvím, a upřímně řečeno, stydím se za něj dodnes. Tahle obálka je pro mě neustálým mementem, že člověk má věřit intuici a nenechat si zprasit několikaměsíční práci.

Gorilí pohádky se dočkaly mnoha překladů. Díky neutuchající píli Mirka Bobka vycházejí stále dál ve více než patnácti zemích světa.

Román Holka Drzá najdete na jeho vlastních stránkách www.holkadrza.cz či případně v knihkupectvích. Na internetu lze nakoupit knihu přímo u nakladatele zde: https://www.daranus.cz/Tereza-Sefrnova-HOLKA-DRZA-d130.htm anebo https://www.kosmas.cz/knihy/235648/holka-drza/

Trailer na knihu Holka Drzá

Odborné články – Disk https://edicedisk.amu.cz/disk-casopis-pro-studium-scenicke-tvorby-2/archiv-casopisu-disk-ve-formatu-pdf/

Dokumentů jsem udělala spoustu. Je to formát, který je mi blízký a vyhovuje mi. Odkaz sem dám na ty, na kterých jsem se podílela minimálně, jen jako dramaturg, ale které považuji za důležité svým přesahem a informační hodnotou. Slony pro Prahu, ale také film o transportu koně Převalského do Mongolska, považuji za zásadní ukázku v aktivitách ZOO Praha a toho, co se vlastně uvnitř zoologických zahrad děje. Například získání unikátních slonů a snaha o vrácení ohroženého druhu (koně Převalského) domů. V neposlední řadě určitě také celý projekt ke gorilám nížinným Toulavý autobus.

Dalším projektem s dokumentárního ranku, který si opravdu zaslouží pozornost, je Escape to nature https://www.escapetonature.eu/, celosvětově oceňovaná série děl české tvůrčí dvojice: režiséra a šéfa projektu Libora Špačka a fotografky Petry Doležalové. S nimi jsem měla možnost spolupracovat v úplných začátcích na dramaturgii a především v komentářích. Jejich dílo rozhodně stojí za pozornost.

Pořady populárně naučné

Mojí srdcovou záležitostí byl pořad Odhalení, který vedl Miroslav Bobek. Šlo o populárně naučný pořad ve formátu realityshow. Byly to první scénáře, které jsem kdy v životě napsala. Dohromady jich bylo přes sto. Do projektu jsem od samého začátku naskočila tak akčně, že nebylo potřeba se v psaní scénářů s nikým střídat. Všechny nápady na nové rubriky a další možnosti přicházely tak nějak samy. Především to bylo nejspíš proto, že jsem tam měla možnost spolupracovat s mimořádně schopnými lidmi, které dodnes považuji za své přátele: Jirkou Malinou, Petrem Rajchertem, Davidem Štindlem, Martinem Smrčkem, Khalilem Baalbakim a Magdalénou Dittlovou. Společně jsme dokázali nemožné. Propojit Český rozhlas s Českou televizí a pražskou ZOO, a především každý všední den bavit diváky vědou a zázraky přírody. https://temata.rozhlas.cz/priroda/projekty

Vedle seriálů (ano takových těch pro ženy) mě dlouhá léta živilo i psaní či dramaturgie zábavy. Zábavné pořady z nějakého důvodu vůbec nejdou vložit, stejně jako popularizace vědy a vlastně všeho z ČT přehrávače v ivysílání. Tak vám sem jen sprostě ctrl+c ctrl+v překopíruji odkaz na silvestra v ČT 1, který byl tehdy nejsledovanějším pořadem, a hlavně byl pro mě fantastickou spoluprací s mým letitým kamarádem Romanem Kopřivíkem. Oba jsme si to napůl dramaturgovali a napůl psali scénář, a ještě navrh jsem Romana tehdy donutila, aby napsal úvodní písničku. Z toho mám dodnes největší radost, protože jestli někdo teď a tady umí napsat super text k muzice, pak je to Roman Kopřivík.

Sloupky a fejetony jsem začala psát jako placenou spolupráci se společností Coca Cola, která chtěla tímto počinem motivovat mladé lidi k tomu, aby se nevzdávali a šli za svým snem. Tyhle sloupky pravidelně vycházely v časopise Reflex. K blogu jsem se dostala omylem na Aktuálně.cz, a vlastně se k němu stále dostávám. Mám spoustu placených nabídek na psaní a do toho vlastních témat, která čekají na zpracování. Blog je zpravidla sebeprezentační záležitost pro lidi, kteří buď chtějí psát a nemohou profesionálně nebo jsou z jiného oboru a snaží se tak prezentovat své myšlenky, práci či sebe sama. Je to prostě formát pro mě nejspíš naprosto zbytečný, a proto mě jeho zkoumání tak trochu odrazuje.

například Kultura z hajzlíku odklik

tereza šefrnová aktualne.cz
tereza šefrnová blog aktualne.

Tags:

Categories:

Comments are closed