Reklamním hercem se může stát naprosto kdokoliv a kdykoliv. Ano, lze začít v jakémkoliv věku. Od miminka až po seniora. Pokud vás někdy tato profese lákala a toužili jste se touhle cestou vydat, věřte, že není nic jednoduššího, než zkusit své štěstí.

Především je naprosto zásadní si uvědomit dvě věci: 1. že tenhle byznys je protkaný parazitujícímí podvodníky v podobě různých podvodných agentur, castingovek i zdánlivě profesionálně se tvářících agentů. 2. Úspěch je asi tak pravděpodobný jako výhra v loterii. Tedy malou výhru si asi odnesl každý sázející, některý i vícekrát. Ale jen málokomu se vrátily alespoň celkově investované náklady nebo se stal milionářem. Přesto je zde jeden zásadní rozdíl. V tomhle oboru na sobě můžete pracovat a poptávka po hercích se často mění. Stojíte-li o tuto profesi, velmi pravděpodobně se můžete vlastní pílí dopracovat z ničeho k pěkným rolím.

Jak na to?

Hodilo by se varování – pozor, nyní dojde k vyzrazení pointy. Ano, hodlám vám tu v několika dalších řádcích vyzradit kudy na to a jak se to dělá, protože už mě nebetyčně rozčiluje, kolik lidí nalétává podvodníkům, kteří jim za peníze slibují nafocení a natočení portfolia, které vám otevře dveře klidně i do Hollywoodu. Nikomu takovému prosím vás nevěřte a hlavně zbytečně neplaťte za nesmysly. Tak tedy:

Moje cesta vedla přes pražskou agenturu Bohemia models, dnes patřící do sítě Eskymo models, jejíž ředitelkou je Soňa Zoglauerová.  https://www.bohemiamodel.cz/ Existuje řada jiných agentur, které mají podobný název, ale pouze parazitují na profesionalitě této jediné agentury. V Bohemce se věnují především mladým talentům, ale pokud pro ně budete zajímaví, rozhodně vám košem nedají nebo vás alespoň pošlou správným směrem. V Bohemce jsem byla od 22 let, kdy mě tam přivedl kolega herec Ladislav Ptáčník. Vám bude stačit objednat si schůzku a vyplnit dotazník.

Na úvodní schůzce vás v agentuře především změří, nafotí a udělají s vámi první casting. Už v tuhle chvíli je důležité skutečně vnímat, co se po vás chce, protože to je klíč k pozvánkám na casting od castingových agentur. A bez těchto pozvánek se nedostanete nikam. Nikdo nechce zvát obtížný hmyz, který nic neumí, a ani se nesnaží něco naučit. Na úspěšně absolvovaný casting vám stačí umět říct své jméno, věk a herecké zkušenosti. Pokud dokážete vstřícně odpovědět i na další otázky typu umíte-li bruslit nebo jste-li ochotni si oholit knír, máte téměř vyhráno. No a nakonec přijde focení, kde je potřeba ukázat oba své profily (otočit se vlevobok, vpravobok a na střed zpět do objektivu). Tím končí většina castingů komparzních rolí. Není potřeba snažit se jakkoliv zaujmout své okolí vyprávěním životní filosofie či důvodů, proč zrovna dneska vypadáte, jak vypadáte. Je to obvykle považováno spíše za obtěžující. Soustřeďte se pouze na samotný výkon. Na těchto castinzích bývají stovky lidí za den, a kdyby se každý snažil odvyprávět celý život, nikam bychom se nedostali. Navíc většina castingů se natočí a jejich výběr se odešle kamsi do zahraničí, k zadavateli. Tedy to, co řeknete mimo kameru, se k těm, kteří rozhodují o vašem obsazení ani nedostane.

Herecké role mají po tomto úvodu ještě kamerovou zkoušku, kdy dle zadání sehrajete požadovanou scénu. Zpravidla se zkouší daný spot nebo jeho část. Po celou dobu je potřeba řídit se striktně pokyny castingového režiséra.

Prověřené castingové společnosti, které mi přinesly nejvíce práce:

JAM – https://www.jamcasting.cz/

STOP – https://www.stopcasting.com/cs/kontakt/

VIVID – https://www.vividcasting.cz/

TALENT – http://www.talent-management.cz/

Pro komparzní role i do seriálů: https://www.castingdorantova.cz/

Dále můžete oslovit přímo samotné televize:

TV NOVA – https://talent.nova.cz/CASTING

TV NOVA účast v pořadech a soutěžích – https://tv.nova.cz/casting

TV PRIMA účast v pořadech – https://www.iprima.cz/castingy-vyzvy

ČT herecký a komparzní rejstřík – https://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/vyberova-rizeni-konkurzy/konkurzy-pozvanky-na-nataceni/

Nic jiného nepotřebujete, i kdyby vám kdokoliv sliboval hory doly. Většinou jsou to jen řeči. Pokud stojíte o práci v tomto oboru, nečekejte, že za vámi přijde domů nebo že vás objeví nějaký superagent. Prostě se ozvěte vy jim. Seznam už máte.

Pokud vám casting nevyjde a neobsadí vás, nezoufejte z toho. Jednu dobu jsem měla i 15 castingů týdně a v pracovní možnost jsem proměnila třeba jen jeden. Kdybych se hroutila a plakala po každém nevyhraném callbacku, nedělala bych dodnes nic jiného. Většinu castingů jsem nevyhrála, a přesto jsem jednu dobu prý byla nejobsazovanější herečkou. Nutné je vydržet, pracovat na sobě a nehroutit se.

Hodně štěstí!