Nejčastější otázky, kladené snad v každém rozhovoru, jsou jak jsem se dostala k profesionální dráze. Jak se to tak stane, že je z člověka z ničeho nic herec či spisovatel. Osobně jsem šla cestou studií na českých i zahraničních univerzitách a soustavnou praxí. Zkrátka zatímco spolužáci dělali někde v restauraci výpomoc na place, aby si přivydělali, já jsem si přivydělávala už v oboru, který jsem teprve studovala. Zákaz hraní na herecké škole jsem obešla natáčením zahraničních filmů a hozením se marod. Vaše cesta nemusí být takhle trnitá. Jak se snadno dostat k rolím, jsem popsala v příspěvku u reklamního herectví, který najdete ZDE.
Tady se pokusím popsat jak se dostat k profesionálnímu psaní. Základním kamenem úrazu pro všechny začínající autory je sednout si a napsat to, co chcete. Tedy v případě spisovatelské dráhy nikoliv „To – do list“, ale především ten daný příběh. Román, horor, sci-fi, pohádku, cokoliv. Obvykle jde o téma, které se ve vás již delší dobu objevuje a stále vás vybízí k napsání.
Dnešní běžnou formou je udělat si webovky nebo si zřídit blog a tam pravidelně postovat kratší příspěvky. Z blogu se časem může stát slušný materiál na knihu. Například takový: http://www.1000vecicomeserou.cz/ nebo takový http://www.comiudelaloradost.cz/ Jak Jirka Vaněk tak ji Jana LeBlanc začínali blogem, ze kterého se později stala kniha. Oba jich už mají publikovaných vícero a oba se profesionálně živí psaním. Jirka je jedním z nejúspěšnějších seriálových scénáristů a Jana je novinářka. Oba spojuje zásadní věc: sedli si a začali psát.
Pokud již máte napsanou knihu, kterou byste chtěli vydat, lze toho dosáhnout jednoduchým způsobem. Chcete-li knihou pouze potěšit své blízké, bude lepší, když si ji necháte vytisknout pouze v pár kusech vlastním nákladem. Například zde si můžete spočítat, kolik by vás taková legrace stála: https://www.tiskdo1000.cz/knihy-v8-sita-tuha.
Je ale možné, že ve skrytu duše tušíte, dřímající hvězdu ve vás. A chtěli byste jí probudit u nějakého nakladatele. To má hned několik výhod. Postará se o korektury, lámání textu, propagaci a především distribuci. Takový nakladatel za vámi velmi pravděpodobně nepřijde sám a je potřeba mu napsat a poslat ukázku z textu, který chcete vydat.
Koho si vybrat? Dříve platilo, že čím věhlasnější jméno tím serióznější nakladatelství. To dnes mimo úzké ediční řady z vybraných nakladatelství platí pouze u vědecké literatury. Mnoho nakladatelství se tváří, že vystupují sami za sebe a přitom patří do jedné velké stáje. Není tedy naprosto potřeba se zneklidňovat sílou značky. Udělejte si seznam vašich oblíbených a ty obešlete.
Pokud vám nikdo neodpoví, nemusíte propadat zoufalství. Žijeme v době, kdy je možné téměř cokoliv. A pokud máte sen vydat vlastní knihu, pak je to sen velmi dostupný. Nevyjde-li vám to u vybraných nakladatelství, můžete se vždy vydat cestou těch, kteří otevřeně nabízí možnost si publikování knihy zaplatit, například https://www.prah.cz/o-nas
Jak vidíte, cesta je to skutečně snadná. Jediné, co vás opravdu přiblíží k tomuto vytouženému snu, je vaše vlastní píle a sitzfleish. Bez toho, abyste si sedli a konečně už psali, to nepůjde.